_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

2023-04-04 admin Comments Off

Ortodoncja od lat kojarzy się przede wszystkim z tą dziedziną stomatologii, która odpowiada za naszą urodę. Tymczasem wady zgryzu mają znacznie większe konsekwencje – odpowiadają za wady wymowy, problemy gastryczne, ale również i za bóle głowy. Warto zatem odwiedzić ortodontę przede wszystkim z dzieckiem. Jaki wiek jest najlepszy?

Gabinet ortodontyczny jest przyjazny dzieciom – to jedni z najważniejszych pacjentów którzy dzięki korekcie wad zgryzu nie tylko prezentują wspaniały i szczery uśmiech, ale również znacznie lepiej się rozwijają, szczególnie w aspekcie mowy. Czas zatem na pierwszą wizytę!

Dlaczego warto odwiedzić gabinet ortodontyczny?

Dla rozwoju malucha nawet najdrobniejsza wada zgryzu może mieć poważne konsekwencje. To nie tylko problemy z nauką mowy, ale też i z wprowadzeniem nowych posiłków do diety. Maluchy, które zmagają się z krzywym zgryzem bardzo często mają dietę wybiórczą, gdyż zjadanie innych potraw może prowadzić do bólu w okolicach jamy ustnej.

Wada zgryzu przekłada się jednak nie tylko na ból w okolicach jamy ustnej, ale też na bóle głowy, które mogą mieć nawet znamiona migrenowych. Przy krzywym zgryzie występują też szumy w uszach, które utrudniają naukę mówienia, a tym samym prowadzą do problemów logopedycznych.

Osoby zmagające się z wadami zgryzu często mają również choroby przyzębia, a także występuje u nich znacznie większe prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy.

Kiedy z dzieckiem udać się do ortodonty?

Wizyta u ortodonty powinna nastąpić nie tylko wtedy gdy zauważymy, że maluch ma widoczne problemy z uzębieniem lub z mową. Wizyta kontrolna pozwala bowiem stosunkowo wcześnie wychwycić wadę, a tym samym wprowadzić szybkie leczenie, które z pewnością będzie mniej kosztowne oraz bardziej skuteczne.

Pierwsza wizyta u ortodonty powinna nastąpić nie wcześniej niż w wieku 2 lat, choć najlepiej poczekać do pełnego wykształcenia zębów mlecznych, czyli do 3 roku życia. Nie musimy jednak zapisywać malucha na wizytę w dniu jego urodzin – czas na pierwszą kontrolę u ortodonty mamy bowiem do 7 roku życia.

Pierwsza wizyta u ortodonty dziecięcego powinna wobec tego nastąpić pomiędzy 2, a 7 rokiem życia dziecka. Jeśli maluch zmaga się z problemami logopedycznymi lub ma problemy ze zjedzeniem wszystkich posiłków, warto umówić się na wizytę jak najwcześniej, zwłaszcza że badanie nie jest bolesne i pozwala również maluchowi oswoić się z gabinetem stomatologicznym.