_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Na czym polega piaskowanie zębów?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Na czym polega piaskowanie zębów?
Na czym polega piaskowanie zębów

Na czym polega piaskowanie zębów?

2024-03-09 admin Comments Off

Osadzanie się kamienia nazębnego to naturalny proces, który nierzadko wymaga interwencji stomatologa. Aby znów cieszyć się pięknym i białym uśmiechem należy wykonać skaling. Warto wiedzieć, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia.

Zastanawiasz się, jak powstaje kamień nazębny? To nic innego, jak wynik działania bakterii w naszej ślinie, które poddane mineralizacji tworzą osad. Z czasem zaczyna on twardnieć, a nawet nakładać się na siebie tworząc trudne do usunięcia złogi. To właśnie oczyszczanie zębów z tego osadu podczas codziennego szczotkowania jest najlepszym sposobem na uniknięcie złogów. Czasem jednak to nie wystarczy – wtedy należy wykonać piaskowanie zębów.

Czy piaskowanie zębów to bolesny zabieg?

W większości przypadków piaskowanie zębów wykonuje się bez znieczulenia – to prosty zabieg, który nie powoduje bólu, ale może wywoływać mały dyskomfort. W przypadku większych złogów, które mogą się tworzyć w wyniku nawarstwiania kamienia możliwe jest również zastosowanie znieczulenia miejscowego – ważne, aby pacjent czuł się bardziej komfortowo.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to bardzo prosty zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu zębów z zalegającego osadu. Trwa on około 30 minut – zależy to oczywiście od stanu uzębienia pacjenta, a także od ilości osadu.

Skaling można wykonać na kilka sposobów i w zależności od umiejscowienia samego kamienia stosuje się również inne narzędzia. Przede wszystkim piaskowanie to zastosowanie piasku stomatologicznego o podwyższone twardości, który rozbija kamień, a następnie polerowanie za pomocą specjalnej gumki.

Kamień nazębny można poddać też działaniu fal ultradźwiękowych, które powodują jego usuwanie z powierzchni zębów. W obu przypadkach jama ustna jest przepłukiwana specjalną zawiesiną, której celem jest wypłukanie kamienia, a także ochrona jamy ustnej.

W piaskowaniu zębów stosuje się skalery, kirety oraz różnego rodzaju pilniki, aby rozluźnić powstałe złogi i przywrócić zębom dawny blask.

Co zrobić, by utrzymać efekt po piaskowaniu zębów?

W utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu zawsze pomocna jest właściwa higiena jamy ustnej. Kamień nazębny powstaje w wyniku działania naszej śliny, a jego złogi mogą prowadzić nawet do próchnicy. 

Regularne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to najlepszy sposób by długo cieszyć się pięknym i białym uzębieniem.