_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak długo utrzymać efekt wybielania zębów?

  Ścieżka
 • Home
 • Blog Jak długo utrzymać efekt wybielania zębów?
Jak długo utrzymać efekt wybielania zębów

Jak długo utrzymać efekt wybielania zębów?

2024-03-11 admin Comments Off

Stan naszego uzębienia, podobnie jak i jego kolor wpływa na nasze samopoczucie – gdy zęby żółkną przestajemy się uśmiechać, co zdecydowania pogarsza nasz stan psychiczny. Zabieg, który ma na to zbawienny wpływ jest wybielanie zębów. Co zrobić, aby efekt utrzymał się na długo?

Wybielanie zębów to stosunkowo prosty zabieg, który nierzadko możemy przeprowadzić w domu stosując specjalistyczne nakładki, które otrzymujemy w gabinecie stomatologicznym. Mimo, że efekt wybielania zębów potrafi być spektakularny, nie jest on długotrwały i po pewnym czasie wymagane jest jego ponowne wykonanie. Ale, to jak długo efekt utrzyma się na naszych zębach zależy też od nas samych.

Co wpływa na kolor naszych zębów?

Kolor naszych zębów powiązany jest z naszymi naturalnymi predyspozycjami – nie zawsze śnieżnobiały uśmiech jest w naszym zasięgu. Jednak nawet najjaśniejsze zęby z czasem mogą stracić swój kolor. Wpływ mają na to produkty, które spożywamy – duże ilości kawy, wina, soków cytrusowych czy papierosy to główni winowajcy.

Utrata koloru może też wynikać z leczenia zębów – martwe zęby, czyli po leczeniu kanałowym, z czasem stają się szare, dlatego też ich wybielanie polega na wpuszczeniu do zęba specjalnego środka, który ma za zadanie ząb rozjaśnić.

Jak przedłużyć biel zębów?

Wybielanie zębów pozwala nam cieszyć się piękniejszym i jaśniejszym uśmiechem. Jednak aby zabieg ten utrzymał się dłużej konieczne jest właściwe postępowanie z naszym uzębieniem. To przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej – tej codziennej pielęgnacji nic nie zastąpi.

Pamiętaj zatem, że aby cieszyć się białym uśmiechem od ucha do ucha musisz:

 • myć zęby minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku;
 • stosować nici dentystyczne;
 • płukać jamę ustną dedykowanymi płynami.

Niezbędne są też regularne wizyty kontrolne, dzięki którym unikniesz poważniejszych problemów z uzębieniem.

Jak wspomnieliśmy wyżej, na kolor naszych zębów mają wpływ także produkty, które spożywamy, dlatego warto ograniczyć kawę, herbatę, alkohol i papierosy.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Dla utrwalenia efektu wybielania zębów kluczowe są pierwsze godziny i dni po zabiegu. Do 2 godzin po wykonaniu zabiegu nie zaleca się spożywania żadnych posiłków. Po tym czasie można spożywać jasne produkty, jak nabiał czy ryby – mają one neutralny wpływ na kolor naszych zębów i nie powodują przebarwień.

Do 7 dni po wykonaniu zabiegu konieczne jest ograniczenie produktów spożywczych, takich jak:

 • kawa i herbata;
 • czerwone wino;
 • soki i owoce jagodowe;
 • czerwone warzywa – m.in. paprykę, buraki, marchewkę;
 • produkty czekoladowe, w tym kakao;
 • przyprawy, jak kurkuma, papryka czy curry.

Eliminacja produktów, które barwią zęby, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu pozwala cieszyć się bielą zębów znacznie dłużej.