_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak wygląda usuwanie zębów pod narkozą?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Jak wygląda usuwanie zębów pod narkozą?
Jak wygląda usuwanie zębów pod narkozą

Jak wygląda usuwanie zębów pod narkozą?

2024-03-05 admin Comments Off

Leczenie zębów pod narkozą to coraz popularniejsza metoda nie tylko ekstrakcji, ale również i innych zabiegów stomatologicznych. Polega ona na znieczuleniu ogólnym pacjenta – ten sposób leczenia zębów pozwala na wykonanie wielu zabiegów jednocześnie. Czy jest bezpieczny i jak się do niego właściwie przygotować?

Dentofobia, czyli paniczny strach przed gabinetem dentystycznym jest dość powszechnym problemem. Wiele osób, które się z nim zmaga miewa problemy z leczeniem swojego uzębienia nawet w przypadku silnego bólu – rozwiązaniem jest między innymi usuwanie zębów w pełnym znieczuleniu. Tego typu zabieg może być również stosowany u dzieci oraz u osób, które nie są w stanie współpracować ze stomatologiem w trakcie zabiegu.

Czy każdy może skorzystać z narkozy  podczas leczenia zębów?

Usuwanie zębów pod narkozą to dość bezpieczny zabieg, pod warunkiem, że wykonywany jest w specjalistycznym gabinecie dentystycznym. Nad zdrowiem i stanem pacjenta czuwać powinien nie tylko sam stomatolog, który przeprowadza zabieg, ale również zespół anestezjologiczny, który stale monitoruje stan pacjenta.

Ważne jest również zastosowanie się do zaleceń, jakie pacjent otrzymuje przed zabiegiem. To przede wszystkim:

  • nie spożywanie posiłków minimum 5 godzin przed zabiegiem;
  • nie spożywanie napojów na 3 godziny przed zabiegiem.

Przed zabiegiem w pełnym znieczuleniu pacjent musi również wypełnić ankietę anestezjologiczną. Wypełnia się w niej informacje na temat stanu zdrowia, w tym o przyjmowanych lekach.

Zabieg w pełnym znieczuleniu jest zatem możliwy w niemal wszystkich przypadkach – przeciwskazaniem są oczywiście zalecenia lekarskie, a także niektóre z przyjmowanych leków, dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzi udzielone w ankiecie były prawdziwe.

Jak wygląda zabieg usuwania zębów pod narkozą?

Osoby, które zdecydują się na usuwanie zębów pod narkozą muszą wcześniej wykonać prześwietlenie twarzoczaszki, a także przejść przegląd stomatologiczny, aby lekarz prowadzący wiedział, jak długo może potrwać zabieg – to ważne także ze względu na narkozę. Wielu pacjentów decyduje się na leczenie więcej niż jednego zęba, a nierzadko całej jamy ustnej – będąc w pełnej narkozie wykonanie tego typu zabiegu jest zdecydowanie łatwiejsze do zniesienia.

Po ustaleniu planu leczenia pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a następnie poddawany jest pełnej narkozie.

Skutki uboczne podczas leczenia w znieczuleniu ogólnym

Usuwanie zębów pod narkozą niesie za sobą również skutki uboczne, które mogą być odczuwane tuż po wybudzeniu. To przede wszystkim nudności, czy zawroty głowy, dlatego też zaleca się, aby pacjent nie prowadził samodzielnie pojazdu, a gabinet stomatologiczny opuścił pod opieką kogoś bliskiego. Dodatkowo mogą pojawić się krwawienia z okolic ekstrakcji.

Usuwanie zębów pod narkozą to zabieg bezpieczny jeśli przeprowadzony jest w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Najważniejsze to stosować się do zaleceń zarówno przed, jak i po zabiegu.