_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Czy dzieci mogą leczyć zęby pod narkozą?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Czy dzieci mogą leczyć zęby pod narkozą?
Czy dzieci mogą leczyć zęby pod narkozą

Czy dzieci mogą leczyć zęby pod narkozą?

2024-03-07 admin Comments Off

Mali pacjenci nie potrafią zawsze zapanować nad swoim strachem i emocjami, szczególnie u stomatologa. To z kolei powoduje, że leczenie zębów jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. W takich wypadkach stosuje się leczenie zębów pod narkozą u dzieci – zabieg ten jest bezpieczny, ale wymaga odpowiednich przygotowań.

Wiele dzieci cierpi na tak zwaną dentofobię, czyli paniczny strach przed wizytą u stomatologa. Jest to naturalne, a zdarza się że lęk potęgowany jest strachem rodziców. W przypadku maluchów przeprowadza się w wielu przypadkach sedację, czyli zastosowanie leków uspokajających – nie zawsze jest to skuteczne, a aby maluch cieszył się pięknym i zdrowym uśmiechem stosuje się znieczulenie ogólne.

Czy narkozę można stosować u wszystkich maluchów?

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci to czasami jedyny sposób, aby móc zastosować właściwe leczenie. Podobnie, jak w przypadku leczenia pod narkozą u osób dorosłych, również i w tym wypadku konieczne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu, w którym należy podać wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka, w tym informacje na temat przyjmowanych przez niego leków.

Dodatkowo należy pamiętać, że aby przeprowadzić zabieg leczenia zębów pod narkozą u dzieci, maluch musi być w pełni zdrowy – infekcje, w tym kaszel, katar czy gorączka wykluczają pacjenta z tego typu zabiegu.

Leczenie dzieci w pełnym znieczuleniu – kiedy stosować narkozę?

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest zabiegiem bezpiecznym i przeprowadzanym w asyście zespołu anestezjologicznego. Tego typu leczenie zębów nierzadko jest jedyną możliwością, jeśli maluch nie współpracuje ze stomatologiem.

Znieczulenie ogólne stosuje się przede wszystkim podczas ekstrakcji, ale również w przypadku leczenia próchnicy, szczególnie jeśli ta zaatakowała znaczną część uzębienia malucha.

Jak przygotować się do zabiegu w pełnym znieczuleniu?

Znieczulenie ogólne wymaga właściwego przygotowania. To nie tylko szczegółowy wywiad, jaki przeprowadza anestezjolog, ale również pewne czynności, które musimy wykonać przed samym zabiegiem.

Krok pierwszy to kwalifikacja do leczenia w narkozie. Zanim to nastąpi stomatolog sprawdza stan uzębienia malucha oraz opracowuje plan leczenia. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie całego zabiegu i przeprowadzenie go w jak najkrótszym czasie.

W dniu zabiegu maluch nie może spożywać żadnych posiłków do 6 godzin przed zabiegiem – mowa tu również o różnego rodzaju przekąskach, a także nie pić na 3 godziny przed zabiegiem. Jeśli u malucha stosowane są leki, konieczna jest konsultacja z anestezjologiem oraz lekarzem prowadzącym, aby uniknąć ewentualnego konfliktu środków, które podawane są w narkozie.

Jak długo maluch przebywa pod narkozą?

Czas przebywania malucha pod narkozą zależy od zabiegu – im bardziej skomplikowany, tym oczywiście znieczulenie ogólne trwa dłużej. Warto pamiętać, że dziecko cały czas przebywa pod opieką wykwalifikowanego zespołu anestezjologicznego. Po wykonaniu zabiegu maluchy przenoszone są na salę wybudzeń, gdzie mogą towarzyszyć mu rodzice – w ten sposób niwelujemy dodatkowy strach, a rodzice mogą zająć się dzieckiem i zapewnić mu w tym czasie wsparcie.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest zabiegiem bezpiecznym, pozwala stomatologowi na przeprowadzenia kompleksowego leczenia zębów. Warto z niego skorzystać jeśli zawodzą inne, bardziej konwencjonalne metody leczenia uzębienia u maluchów, aby mogły one cieszyć się pięknym i białym uśmiechem jak najdłużej.