_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak dbać o licówki?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Jak dbać o licówki?
Jak dbać o licówki

Jak dbać o licówki?

2024-03-11 admin Comments Off

Protetyka to doskonały sposób na poprawę swojego uśmiechu – nie wszyscy rodzimy się z pięknym i równym białym uzębieniem, zdarza się też że tracimy je na skutek zdarzeń mechanicznych. Na szczęście współczesna stomatologia ma różnorodne rozwiązania – w tym licówki, dzięki którym wspaniały uśmiech jest na wyciągnięcie ręki. Jak dbać o licówki po przeprowadzonym zabiegu?

Licówki to jedna z najpopularniejszych metod przywracania wspaniałego uśmiechu. Pozwala na wyrównanie powierzchni zęba, zamaskowanie ubytków czy wyrównanie uzębienia. Nic dziwnego, że na tego typu zabieg decyduje się wiele osób. Aby jednak efekt białych licówek utrzymywał się długo, ważna jest odpowiednia higiena – zarówno po samym zabiegu, jak i na co dzień.

Licówki – jak o nie dbać?

Licówki to nakładki ceramiczne, dzięki którym estetyka uśmiechu znacząco się poprawia. Jednak jak każdy zabieg stomatologiczny również przyczepienie licówek nie będzie skuteczne, jeśli nie zachowamy odpowiedniej higieny jamy ustnej.

W przypadku licówek ogólne dbanie o nie jest bardzo proste – wymagają dokładnie tego samego, co nasze naturalne zęby. Aby zatem cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem z licówkami, nie można zapomnieć o:

  • regularnym myciu zębów, minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłków;
  • stosowaniu nici dentystycznych;
  • płukaniu jamy płynami do higieny jamy ustnej.

Dodatkowo osoby posiadające licówki dwa razy do roku powinny zgłosić się na kontrolę do gabinetu stomatologicznego, gdzie dokonany zostanie przegląd, a także dokładne oczyszczanie zębów – dzięki temu pięknym i estetycznym uśmiechem będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej.

Pierwsze dni z licówkami – na co uważać?

Codzienna higiena jamy ustnej to jedno, ale jak po każdym zabiegu dentystycznym musimy zastosować się do zaleceń przede wszystkim w dniu zabiegu, dzięki czemu efekt utrzyma się znacznie dłużej.

W pierwszych dniach od zabiegu ważne jest przede wszystkim zrezygnowanie z twardych i ciągliwych pokarmów, jak orzechy czy guma do żucia. Mogą one uszkodzić tak zwany cement, czyli spoiwo licówki. Warto unikać też napojów, które mogą odbarwić nasze licówki, jak kawa czy czerwone wino.

W pierwszych tygodniach od zabiegu może również wystąpić nadwrażliwość zębiny, która pojawia się do 6 tygodni od wykonania zabiegu – warto w tym czasie zrezygnować z gorących i bardzo zimnych napojów, aby uniknąć dyskomfortu.

Profesjonalny gabinet stomatologiczny zawsze przygotuje ci listę zaleceń, a także wyznaczy termin wizyt kontrolnych, abyś mógł cieszyć się swoim nienagannym i estetycznym uśmiechem przez bardzo długi czas. Pamiętaj, że podstawą do utrzymania zdrowych i pięknych zębów zawsze jest ich właściwa higiena – a przy licówkach jest ona niemal identyczna, jak w przypadku zębów naturalnych.