_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak czyścić i dbać o protezy zębowe? 

  Ścieżka
 • Home
 • Blog Jak czyścić i dbać o protezy zębowe? 
czyszczenie protezy zebowej

Jak czyścić i dbać o protezy zębowe? 

2022-11-08 admin Comments Off

Protezy zębowe, nawet te najbardziej zaawansowane i nowoczesne, to zawsze ciało obce w jamie ustnej. Ze względu na to, trzeba poświęcić im odpowiednio dużo uwagi, aby zadbać o kondycję samego wypełnienia, jak również ustrzec się przed nieprzyjemnymi infekcjami czy bolesnymi stanami zapalnymi. Dowiedz się, jak czyścić protezy zębowe, a także, jak o nie prawidłowo dbać.

Najważniejsze zalecenia przy czyszczeniu protezy

Proteza to spora inwestycja, która z powodzeniem będzie służyła Ci latami, o ile będziesz utrzymywał ją w czystości i dobrej kondycji technicznej. Masz ogromny wpływ na swój wygląd i samopoczucie, musisz tylko pamiętać o:

 • codziennym szczotkowaniu protezy szczoteczką z miękkim włoskiem ale bez używania pasty do zębów,
 • przepłukiwaniu jamy ustnej po każdym posiłku, co pozwoli pozbywać się zalegających w szczelinach protezy cząsteczek jedzenia,
 • uważaj, aby proteza nie uszkodziła się w wyniku upadku z wysokości,
 • zdejmuj protezę na noc, aby dziąsła odpoczęły, w tym czasie przechowuj protezę w pojemniku z wodą lub specjalnym roztworze, aby nie dopuścić do jej wyschnięcia.

Utrzymanie protezy w czystości wymaga jej regularnego czyszczenia. Rób to starannie, zgodnie z poniższą instrukcją. W przeciwnym razie gromadzące się w zakamarkach bakterie będą wywoływały brzydkie zapachy, a sama proteza straci swój kolor i blask. Może nawet ulec trwałemu uszkodzeniu.

Czyszczenie protezy zębowej krok po kroku

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję o tym, jak powinno przebiegać czyszczenie protezy. Z czasem ten proces będzie dla Ciebie łatwy i intuicyjny, jednak do tego czasu dbaj o to, aby nie pominąć żadnego kroku i nie zapomnieć o dbaniu o swoje naturalne zęby i pozostałą część jamy ustnej.

 1. Protezę wyjmuj z jamy ustnej i czyść nad zlewem.
 2. Opłukuj protezę.
 3. Do czyszczenia protezy zastosuj szczoteczkę z miękkim włosiem i pastę, ocet, mydło lub dedykowany środek.
 4. Szczotkuj ostrożnie (by nie uszkodzić metalowych elementów) protezę z zewnętrznej i wewnętrznej strony.
 5. Wyczyść szczoteczką i pastą z fluorem wewnętrzne części policzków, dziąsła, język, podniebienie.
 6. Wypłucz usta płynem.
 7. Załóż protezę.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące mycia protezy oraz utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, gdy nosisz tego typu wypełnienie, skonsultuj się ze swoim stomatologiem. Nie tylko wyjaśni on, jak powinno wyglądać dbanie o protezę, ale też zasugeruje najlepsze środki czyszczące.

Noszenie protezy a wizyty u stomatologa

Utrzymanie protezy nie ogranicza się wyłącznie do jej regularnego czyszczenia. Bardzo ważne są jeszcze regularne wizyty u stomatologa, które pomagają w ocenieniu kondycji technicznej wypełnienia. Na bieżąco można sprawdzać, czy nie uległa ona mechanicznemu uszkodzeniu, które prowadzi do osłabienia całej konstrukcji i jej całkowitej destrukcji. Gdy naprawa okaże się niemożliwa, wówczas trzeba będzie wymienić protezę na nową. Może to się zdarzyć nawet pomimo troskliwego obchodzenia się z protezą.