_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Czy warto robić licówki na zęby?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Czy warto robić licówki na zęby?

Czy warto robić licówki na zęby?

2021-08-24 admin Comments Off

Czasem nawet najbardziej staranna domowa pielęgnacja czy regularne wizyty u stomatologa to za mało, aby utrzymać zęby w idealnej kondycji. Jeżeli doszło do ich przebarwienia czy uszkodzenia powierzchni to czasem jedynym ratunkiem okazują się licówki. Na szczęście te występują w tak wielu wariantach, że znalezienie i dopasowanie właściwego nie będzie stanowiło większego problemu. Dowiedz się, czy warto rozważyć licówki i jakich efektów możesz się spodziewać.

Licówki – co to?

Licówki to cienkie nakładki z porcelany lub innych tworzyw, które nakłada się na zęby. To szybki i efektowny sposób na poprawienie jakości uśmiechu. Ceniony nie tylko ze względu na rezultaty, ale też bezpieczeństwo i niewielką inwazyjność. Od lat popularny wśród celebrytów, ale dostępny także dla Ciebie, jeśli marzysz o pięknych i zdrowych zębach.

Licówki nakładane są na naturalne zęby pacjenta, jednak te trzeba wcześniej opiłować. Szlifowanie ma na celu zmniejszenie ogólnej grubości zębów i przygotowanie powierzchni, aby łatwiej i stabilniej można było pokryć ją cementem i osadzić na nim licówki. Piłowaniu poddaje się zazwyczaj około 0,5 centymetrową warstwę szkliwa. Taki zabieg jest nieodwracalny, co zazwyczaj oznacza konieczność noszenia licówek do końca życia. Większość pacjentów nie ma z tym absolutnie żadnego problemu, bo komfort po zabiegu jest bardzo wysoki, a oni sami szybko przyzwyczajają się do swojego nowego, pięknego wyglądu.

Licówki – zalety

Lista zalet licówek jest bardzo długa, co sprawia, że sporo osób decyduje się na skorzystanie z tej nieinwazyjnej metody poprawiania uśmiechu. Jakie argumenty przemawiają za ich wybraniem? Przede wszystkim:

  • poprawa estetyki uśmiechu – wyrównanie kolorytu, likwidacja przebarwień,
  • wyrównanie nierówności, zakrycie szczelin zębowych, likwidacja luk między zębami,
  • wzmocnienie zębów poprzez nałożenie na nie kolejnej warstwy,
  • poprawa samopoczucie, wzmocnienie poczucia własnej wartości.

 

Licówki świetnie sprawdzają się u osób cierpiących na refluks, gdy kwas żołądkowy prowadzi do uszkodzeń tkanki i szkliwa. Nie ma ono naturalnych zdolności do regenerowania się, a uszkodzone powoduje nadmierną wrażliwość zębów np. na ciepłe czy zimne napoje.

Czy licówki są dla każdego?

Podobnie jak każde wypełnienie również licówki nie będą odpowiednie dla każdego i mają też swoje wady. W pierwszej kolejności należy wyleczyć zęby, a to w niektórych przypadkach opóźnia proces dobierania i zakładania licówek. Niektórzy muszą nawet rozpocząć leczenie ortodontyczne, które generuje dodatkowe koszty i jeszcze wydłuża okres przygotowań.

Licówki nie będą odpowiednie dla osób, które cierpią na bruksizm, czyli ścierają zęby podczas zgrzytania lub natrętnego obgryzania paznokci. Tym samym mogłyby one uszkodzić licówki.

Decyzję o założeniu licówek zawsze warto skonsultować ze swoim stomatologiem. Jeżeli obawiasz się, czy zabieg jest dla Ciebie, czy będzie powodował ból i dyskomfort, czy poprawi jakość Twojego uśmiechu w naturalny sposób, to nie wahaj się zadać tych pytań swojemu dentyście.