_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Zalecenia po wszczepieniu implantów

  Ścieżka
 • Home
 • Blog Zalecenia po wszczepieniu implantów
implanty-zebow

Zalecenia po wszczepieniu implantów

2023-09-25 admin Comments Off

Implanty zębów są doskonałą alternatywą dla naturalnych, utraconych zębów. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić nowy, sztuczny ząb od prawdziwego. Aby jednak zabieg okazał się skuteczny, a w przyszłości pacjent cieszył się pięknym i zdrowym uśmiechem, niezbędne jest zastosowanie się do zaleceń lekarza stomatologa, szczególnie w pierwszych godzinach po zabiegu.

Dla naszego zdrowia i komfortu po wszczepieniu implantów zębów ważne są przede wszystkim pierwsze godziny po zabiegu. Nie bez powodu lekarz przeprowadzający zabieg przepisuje nie tylko środku przeciwbólowe, ale również listę zaleceń – to właśnie dzięki nim szybciej wracamy do zdrowia.

Lista najczęściej wydawanych zaleceń po wszczepieniu implantów

Jak każdy zabieg, również wszczepienie implantów zębowych może wywołać różne reakcje naszego organizmu, dlatego też w pierwszych godzinach po zabiegu konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.

 1. Nie pij i nie jedz przez minimum 2 godziny po zabiegu lub do czasu ustąpienia znieczulenia. Pamiętaj też, że po tym czasie nie zaleca się jedzenia gorących i bardzo zimnych dań, ani też produktów stałych. W tym czasie najlepiej postawić na produkty płynne lub pół płynne, dzięki którym unikniesz przeżuwania. Odstaw też produkty mleczne, które zwiększają ryzyko infekcji, napoje gazowe oraz alkohol.
 2. Po zabiegu nie wskazane jest także palenie papierosów – ani tradycyjnych, ani elektronicznych.
 3. Nie wykonuj wysiłku fizycznego zaraz po zabiegu. Intensywny wysiłek fizyczny nie jest również wskazany w późniejszym okresie, aż do kontroli przeprowadzonej w gabinecie.
 4. Nie kieruj pojazdem tuż po zabiegu – poproś o pomoc rodzinę lub znajomego, bowiem po wszczepieniu implantów mogą zdarzyć się zawroty głowy, które powodują zagrożenie na drodze.
 5. Nie dotykaj implantu, bowiem rana w jego okolicach może ulec zakażeniu, a tym samym implant zostanie odrzucony.
 6. Stosuj zimne okłady do 2 godzin od zabiegu, dzięki czemu zmniejszysz opuchliznę twarzy.
 7. Stosuj antybiotyki i środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dlaczego zalecenia po zabiegu są tak ważne?

Wszczepione implanty mogą zostać odrzucone, a to oznacza że ponowne próba ich wszczepienia może nastąpić dopiero po kilku miesiącach. Na przyjęcie się implantów wpływ mają też czynniki zewnętrzne, do których zalicza się nieodpowiednia higiena, czy palenie papierosów.

W wyniku niektórych czynności może dojść do zakażenia wciąż otwartej rany, co wywoła nie tylko odrzucenie implantów, ale również silny dyskomfort. Warto również pamiętać, że w przypadku silnego bólu, który nie ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem stomatologiem.