_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Wybielanie zębów u dentysty czy w domu?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Wybielanie zębów u dentysty czy w domu?
Wybielanie zębów

Wybielanie zębów u dentysty czy w domu?

2022-11-08 admin Comments Off

Marzenie o pięknych białych zębach można zrealizować różnymi metodami, w tym korzystając z zabiegów stomatologicznych w gabinecie, jak również z nakładek przeznaczonych do użytku domowego. Wybór konkretnej metody zawsze jednak należy poprzedzić konsultacją dentystyczną. Specjalista oceni, jaka jest kondycja zębów i dziąseł i zaproponuje najlepszą technikę wybielania, która z jednej strony będzie bezpieczna, a z drugiej przyniesie bardzo dobre rezultaty.

Dobór metody wybielania zębów – od czego zależy?

Dostępność wielu metod wybielania zębów nie ułatwia podjęcia decyzji o tym, którą z nich warto wybrać. To zależy bowiem od kilku indywidualnych czynników, jak np. tego, czy ząb jest żywy czy martwy. W przypadku tych drugich nie sprawdzi się bowiem nakładka, a lepsze okaże się wybielanie endogenne. Ponadto efekty wybielania nie utrzymają się długo, jeśli nie zadbamy o prawidłową dietę, ograniczając spożywanie kawy, wina, herbaty i innych produktów mogących przebarwiać zęby. Zatem metoda wybielania powinna być zawsze dopasowana indywidualnie, z uwzględnieniem stanu uzębienia oraz wrażliwości zębów pacjenta.

Ważne jest też to, z jakim rodzajem przebarwienia mamy do czynienia. Wyróżniamy:

  • przebarwienia egzogenne – miejscowe, wywołane przez złą dietę, przyjmowanie używek, ale też płukanki zawierające zbyt dużo chlorheksydyny,
  • przebarwienia endogenne – spowodowane przez czynniki zewnętrzne, wywołane przez niektóre choroby, przedawkowanie antybiotyków i fluoru.

Laserowe wybielanie zębów

Popularność metody laserowego wybielania zębów bierze się głównie z tego, że jest to skuteczny i widoczny sposób na poprawienie wyglądu uzębienia. Już po kilku seriach uśmiech zyskuje nowy blask i prezentuje się w hollywoodzkim stylu. Możliwość wybielenia nawet o kilkanaście tonów brzmi faktycznie bardzo kusząco. Ale nie każdy może poddać się zabiegowi z taką samą intensywnością. Istotne jest to, w jakiej kondycji są zęby i czy pacjent nie cierpi z powodu nadwrażliwości.

Samo naświetlanie odbywa się oczywiście w gabinecie stomatologicznym, gdzie urządzenie emituje niebieskie światło lub światło LED. Jeden zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut. Po kilku powtórzeniach (seria to zazwyczaj 3 zabiegi) uzyskany efekt jest widoczny i trwały.

Wybielanie zębów w domu nakładkami

Chociaż nakładki na zęby nakłada się w domu, to jest to metoda wybielania, która odbywa się pod stałym nadzorem stomatologa. Dentysta przygotuje najpierw odciski i na tej podstawie powstają idealnie, perfekcyjnie dopasowane nakładki. Umieszcza się w nich żel wybielający i całość nakłada na zęby – zgodnie z zaleceniami dentysty. Indywidualnie opracowany plan leczenia pozwala bezpiecznie i widoczne rozjaśnić zęby nawet o 6 tonów.

Zarówno wybielanie zębów na fotelu dentystycznym, jak i w domu, metodą nakładkową ma swoich zwolenników. Wspomniana już indywidualna diagnoza i spersonalizowany plan leczenia będą najlepsze i pozwolą pacjentowi cieszyć się z nowego, promiennego uśmiechu przez długi czas.