_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Wybielanie zębów – na czym polega?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Wybielanie zębów – na czym polega?
zabieg wybielania zębów

Wybielanie zębów – na czym polega?

2023-09-28 admin Comments Off

Śnieżnobiały uśmiech to nasza wizytówka, nic zatem dziwnego, że zabieg wybielania zębów jest jednym z najczęściej wybieranych z zakresu stomatologii estetycznej. Proces rozjaśniania zębów można przeprowadzić zarówno w gabinecie, jak i w domu – który jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy?

Któż z nas nie marzył o pięknych i białych zębach? Niestety, z czasem nawet najlepiej czyszczone zmieniają swój kolor. Aby przywrócić im dawny blask warto zatem wykonać prosty i skuteczny zabieg wybielania zębów.

Dlaczego zęby tracą kolor?

Przebarwienia zębów są naturalnym procesem. Z czasem po prostu ulega przebarwieniu zarówno szkliwo, jak i tkanka kostna. Wpływ ma na to wiele czynników – higiena jamy ustnej, jak i dieta, jaką stosujemy. Nie bez znaczenia są również choroby przewlekłe, oraz leki jakie stosujemy.

Oczywiście, podczas gdy jedni z nas cieszą się bielą zębów dłużej, w przypadku niektórych osób zżółknięcie zęba następuje szybciej. Dotyczy to przede wszystkim osób, które palą papierosy, piją duże ilości kawy czy herbaty oraz czerwonego wina.

Jak wybielać zęby?

Zęby możemy wybielić zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie. Do tego zabiegu stosuje się produkty apteczne – są to najczęściej pasty do zębów, które regularnie używane mogą zmniejszyć zabarwienia o kilka tonów, jak i specjalne nakładki, które stosujemy po umyciu zębów.

Warto jednak pamiętać, że tego typu metody wybielania nie tylko nie są w pełni skuteczne, ale też mogą okazać się niebezpieczne, dlatego zabieg ten najlepiej przeprowadzić pod okiem doświadczonego stomatologa.

Jakie są metody do wybielania zębów stosowane w gabinetach stomatologicznych?

W gabinecie możemy zdecydować się na dwie, dość skuteczne metody wybielania zębów. Pierwsza to przygotowanie specjalnych nakładek dopasowanych do kształtu naszych zębów, które wypełnione są specjalnym płynem. Należy nosić je codziennie przez około 4 tygodnie przez dwie godziny dziennie. Po tym czasie uzyskamy efekt białych zębów – warto jednak pamiętać, że tego typu nakładki zaleca się stosować wieczorem, po umyciu jamy ustnej. Nie należy ich jednakże nosić na noc, gdyż płyn może wyciec z szyny i podrażnić tkanki miękkie.

Szybszą i skuteczniejszą metodą wybielania jest zabieg przeprowadzony w gabinecie. Podczas zabiegu zabezpiecza się tkanki miękkie żywicą, a następnie poddaje zęby procesowi wybielania z użyciem karbamidu i nadtlenku wodoru w wysokim stężeniu. Podczas jednej wizyty proces można powtórzyć 4 razy, a następnie przeprowadzić go ponownie po około 2 tygodniach.

Jak trwały jest zabieg wybielania zębów?

To, jak długo efekt białych zębów utrzyma się na naszych zębach zależy od wielu czynników. To przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej, ale także dieta. Osoby, które piją dużo kawy, herbaty oraz palą papierosy białymi zębami będą cieszyć się znacznie krócej.

Przyjmuje się jednak, że efekt wybielania zębów utrzymuje się od roku do nawet czterech lat. Warto też pamiętać, że zabiegu nie można wykonywać zbyt często, bowiem może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów.