_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Wskazania do piaskowania zębów: kiedy warto rozważyć tę procedurę?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Wskazania do piaskowania zębów: kiedy warto rozważyć tę procedurę?
Wybielanie zębów

Wskazania do piaskowania zębów: kiedy warto rozważyć tę procedurę?

2023-06-20 admin Comments Off

Piaskowanie zębów to podstawowy zabieg higienizacyjny – stosuje się go profilaktycznie, ale także w związku z późniejszym wybielaniem zębów. Dzięki piaskowaniu nie tylko możemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, ale również pozbyć się osadów i kamienia, które mogą być przyczyną późniejszych chorób uzębienia.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, który poprawia estetykę naszego uśmiechu. To nic innego, jak wpuszczanie do jamy ustnej pod dużym ciśnieniem wody z piaskiem, dzięki czemu dokładne oczyszczenie zębów zachodzi również w miejscach trudnodostępnych. Piaskowanie jest całkowicie bezinwazyjne i nie prowadzi do zniszczenia płytki nazębnej.

Po co piaskować zęby?

Choć piaskowanie zębów uważa się głównie za zabieg z zakresu medycyny estetycznej, stosuje się go także przed wykonaniem kilku innych zabiegów, jak na przykład wybielaniem czy założeniem aparatu. Ten prosty i bezinwazyjny zabieg sprzyja zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Dodatkowym atutem jest również pozbycie się zgromadzonych osadów i kamienia, które mogą być przyczyną powstania próchnicy czy chorób przyzębia – warto zatem zdecydować się na ten zabieg nawet wtedy, gdy w teorii nie zmagamy się z żadnym z problemów chorobowych.

Jakie są wskazania do piaskowania zębów?

Stomatolog może zalecić piaskowanie zębów każdemu, ale szczególnie zabieg ten warto rozważyć gdy:

  • palimy papierosy;
  • pijemy dużo napojów barwiących, jak kawa, herbata, czy czerwone wino;
  • mamy naturalne predyspozycje do tworzenia się osadu nazębnego.

Zalecenie piaskowania zębów stomatolog zleci również przed założeniem aparatu ortodontycznego – sprzyja to prawidłowej korekcie zgryzu bez obawy o odbarwienia czy powstanie chorób zębów.

Jak często piaskować zęby?

Piaskowanie zębów wykonuje się mniej więcej 2 razy do roku, choć osoby, które piją duże ilości kawy lub mają naturalne predyspozycje do przebarwień, powinny wykonywać go średnio co 3 miesiące. Każdorazowo na zabieg ten zgodę powinien wyrazić stomatolog, bowiem istnieje również szereg przeciwskazań.

Na zabieg piaskowania zębów nie powinny decydować się:

  • kobiety w ciąży;
  • osoby zmagające się z owrzodzeniami jamy ustnej;
  • osoby, u których występuje alergia na składniki preparatu.

Lista przeciwskazań jest bardzo krótka, bowiem sam zabieg choć może powodować lekki dyskomfort u osób z nadwrażliwością dziąseł, sam w sobie jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny.

Piaskowanie zębów to pierwszy krok do pięknego i zdrowego uśmiechu. Ponieważ jest całkowicie bezpieczny, warto rozważać jego regularne wykonywanie, szczególnie że czas jego wykonania jest stosunkowo krótki i zamyka się w około 30 minut.

Aby dłużej cieszyć się efektem, po wykonaniu zabiegu zaleca się unikanie napojów barwiących przez około 48 godzin, a także dokładną higienę jamy ustnej zgodnie z zaleceniami stomatologa.