_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Wskazania do chirurgii szczękowej: kiedy należy skonsultować się z chirurgiem stomatologicznym?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Wskazania do chirurgii szczękowej: kiedy należy skonsultować się z chirurgiem stomatologicznym?
Leczenie zębów pod narkozą

Wskazania do chirurgii szczękowej: kiedy należy skonsultować się z chirurgiem stomatologicznym?

2023-06-20 admin Comments Off

Chirurgia stomatologiczna jest prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Prędzej czy później wszyscy korzystamy z usług chirurgów. Zdarza się, że są to zabiegi medycyny estetycznej, albo rekonwalescencja po wypadku. Nie mniej, nawet usunięcie torbieli czy wstawienie implantów to domena właśnie chirurgów szczękowych.

Zastanawiałeś się, co musi się stać by trafić do chirurga szczękowego? Tak naprawdę – niewiele, bowiem zabiegi z tej dziedziny medycyny dotyczą niemal wszystkich ingerencji w okolicach szczęk, także zatok. Do chirurga szczękowego możemy zatem trafić zarówno na konsultacje związane z zatokami, jak i torbielami ulokowanymi w trudno dostępnym miejscu, po wypadku komunikacyjnym, ale też na wyrwanie zęba czy podczas zabiegów estetycznych.

Chirurg szczękowy – kiedy się do niego udać?

Chirurg szczękowy opiniuje w wielu przypadkach – warto udać się do niego szczególnie po wypadku oraz w momencie gdy chcemy nieco zmienić wygląd swojej twarzy. Zalecenie do konsultacji wydaje również stomatolog, szczególnie gdy w grę wchodzi usunięcie zęba, naprawa kości czy wstawienie implantów.

Z pomocy chirurgów stomatologicznych korzystają również ortodonci, onkolodzy oraz specjaliści medycyny estetycznej, gdyż w przypadku dolnych partii twarzy, a także przy zmianie rysów konieczna jest odpowiednia konsultacja i precyzyjne wykonanie zabiegu.

Jakie są wskazania do chirurgii stomatologicznej?

Do chirurga szczękowego udajemy się przede wszystkim w momencie, gdy niezbędny jest zabieg chirurgiczny w okolicach twarzoszczęki. Nie mniej, zalecenia do konsultacji i zaplanowania poszczególnych zabiegów może zlecić tak stomatolog, jak i ortodonta.

Poza rutynowym usunięciem zębów czy wstawieniu implantów, konsultacja z chirurgiem szczękowym konieczna jest w przypadku:

  • wad zgryzu;
  • urazów powypadkowych;
  • zmian w okolicach zębów oraz zatok szczękowych;
  • zmian rysów twarzy;
  • problemów onkologicznych umiejscowionych w okolicach szczęki.

W przypadku wad zgryzu chirurg szczękowy konsultuje przede wszystkim tak zwane trudne przypadki, w których pojawia się wysunięcie dolnej żuchwy, które uniemożliwia właściwe funkcjonowanie. Nie bez znaczenia pozostają także wady wynikające ze złego wyżynania się zębów, co może prowadzić do znaczących zmian w wyglądzie twarzy.

Pomoc powypadkowa – chirurgia stomatologiczna

Chirurg szczękowy pomaga także w wypadkach – zarówno komunikacyjnych, jak i sportowych, w których dochodzi do naruszenia okolic twarzy. Podobne zabiegi stosuje się również w medycynie estetycznej gdy chcemy zmienić wygląd dolnej części twarzy – szczególnie brody.

Warto też pamiętać, że znajomość anatomiczna szczęki, a także doskonała precyzja sprawiają, że chirurg szczękowy jest niezbędnym konsultantem w trudnych przypadkach onkologicznych.

Zakres współpracy oraz wskazań do wizyt u chirurga szczękowego jest naprawdę szeroki – każdy zabieg, który ingeruje w naszą żuchwę musi bowiem zostać wykonany pod nadzorem lub w konsultacji z chirurgiem stomatologicznym.