_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Stomatologia dla seniorów. Zalecenia i porady

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Stomatologia dla seniorów. Zalecenia i porady
Stomatologia dla seniorów

Stomatologia dla seniorów. Zalecenia i porady

2024-01-03 admin Comments Off

Wraz z wiekiem zmagamy się z coraz większą ilością problemów zdrowotnych. Dotyczy to zarówno stanu ogólnego, jak i uzębienia. W pewnym okresie naszego życia tracą one swoją moc i stają się stosunkowo słabe, co nierzadko wiąże się z ich wypadnięciem. Aby zachować jakość życia warto pamiętać o regularnych wizytach stomatologicznych.

Zdrowe uzębienie ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Zęby to nie tylko uśmiech, ale również pierwszy etap naszego układu pokarmowego – problemy z uzębieniem mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym do niestrawności, bólu brzucha czy jelit. Zęby wpływają również na nasz wygląd, dlatego też warto o nie dbać bez względu na wiek!

Stomatologia dla seniorów – dlaczego profilaktyka jest ważna?

Wraz z wiekiem nasze kości, jak i mięśnie ulegają osłabieniu. Dotyczy to również naszego uzębienia. Zdarza się, że na pewnym etapie życia tracimy swoje naturalne zęby – z takim problemem mierzą się także osoby, które regularnie dbały o higienę jamy ustnej.

Aby jak najdłużej cieszyć się szczerym i zdrowym uśmiechem warto korzystać z profilaktycznych wizyt stomatologicznych. Podczas spotkań stomatolog będzie w stanie ocenić stan uzębienia, wprowadzić leczenie, a także zaproponować rozwiązania, dzięki którym znów będziemy mogli cieszyć się pełnym i zdrowym uśmiechem w każdym wieku.

Jak choroby zębów wpływają na ogólne samopoczucie?

Zęby to nie tylko piękny uśmiech, choć zdecydowanie ubytki w uzębieniu sprawiają, że wiele osób traci radość życia i wstydzi się publicznie śmiać. Ma to ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne, dlatego też wiele osób decyduje się na protezy zębów. Proteza to doskonała alternatywa dla naturalnych zębów, szczególnie że pomaga ona w zachowaniu właściwego zgryzu, co również jest odpowiedzią na problemy zdrowotne.

Problemy ze zgryzem są bowiem bardzo często zaczątkiem innych chorób – szczególnie układu pokarmowego. Pojawienie się refluksu, boleści brzucha bardzo często jest powiązane ze złym gryzieniem pokarmu – można temu zapobiec stosując protezy czy implanty, dzięki którym przywrócone zostanie częściowo naturalne uzębienie.

Czy stomatologia dla seniorów różni się od klasycznej stomatologii?

Podobnie, jak w przypadku i innych dziedzin medycyny, również i w stomatologii leczenie seniorów przebiega w nieco inny sposób. Są oni narażeni na choroby, które mogą wystąpić pomimo regularnej higieny zębów – warto mieć na uwadze, że uboga dieta czy nienajlepszej jakości środki do higieny ustnej również nie pozostają bez wpływu na ogólny stan uzębienia.

Podczas wizyty lekarz stomatolog bierze wszystkie te czynniki pod uwagę, dzięki czemu jest w stanie wdrożyć właściwe leczenie, które uwzględnia również stan ogólny pacjenta, w tym jego choroby przewlekłe, które mogą być przeciwskazaniem do stosowania poszczególnych leków czy konkretnych zabiegów, w tym do implantów.

Stomatologia dla seniorów to leczenie, które dostosowane jest do wieku i potrzeb pacjentów, obejmuje również pełną protetykę, dzięki której seniorzy mogą znów cieszyć się pięknym uśmiechem i przede wszystkim znacznie wyższym komfortem życia.