_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Rodzaje protez zębowych – jaką wybrać?

  Ścieżka
 • Home
 • Blog Rodzaje protez zębowych – jaką wybrać?
protezy zebowe

Rodzaje protez zębowych – jaką wybrać?

2022-11-08 admin Comments Off

Dzięki nowoczesnej protetyce i dostępnym wypełnieniom, dzisiaj możemy zadbać o wygląd i kondycję zębów lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Protezy zębowe też są obecnie znacznie bardziej zaawansowane i różnorodne, co pozwala perfekcyjnie dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dowiedz się, jakie są rodzaje wypełnień protetycznych, i na które najlepiej się zdecydować.

Nowoczesna protetyka zębowa

Dzisiaj wiele problemów stomatologicznych, takich jak nieprawidłowy zgryz, nieestetyczny wygląd zębów, ubytki, uszkodzenia zębów, mocno zniszczone korony nie oznacza dla pacjenta konieczności pogodzenia się z losem i życia z kompleksami.

Wypełnienia protetyczne pozwalając zrekonstruować zęby, nawet te, które ucierpiały w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia i wyglądu, ale też dobrego samopoczucia pacjenta. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że dobrze wykonany zabieg stomatologiczny pomaga w przywróceniu prawidłowych funkcji narządowi żucia, a nawet przeciwdziała zanikaniu kości. To nierzadko prowadziło do deformacji w wyglądzie twarzy.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Dla uzyskania jak najlepszych efektów, stosuje się różne wypełnienia. Protezy zębowe występują obecnie w wielu wariantach, znamy je pod postacią:

 • licówek ceramicznych,
 • wkładek i nakładek inlay, onlay, overlay
 • koron zębowych i mostów ceramicznych, na podbudowie metalowej, cyrkonowej lub wykonanej ze złota galwanicznego
 • protez szkieletowych tradycyjnych i bezklamrowych, które są praktycznie niewidoczne,
 • protez całkowitych i częściowo akrylowych,
 • protez na teleskopach,
 • protez na zasuwach i zatrzaskach.
 • implantów stomatologicznych.

Duży wybór nie powinien Cię przerazić. To dla Ciebie szansa na znalezienie najlepszego, najbardziej pasującego wypełnienia w budżecie, jaki jest akceptowalny. Oczywiście planowanie leczenia protetycznego zawsze odbywa się w sposób indywidualny, w ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym.

Wybór protezy zębowej

Protezy dzielimy na całkowite i częściowe – jak sama nazwa wskazuje część z nich stanowi kompletne uzupełnienie np. całego łuku zębowego, a inne są wstawiane w miejscach, gdzie powstały konkretne ubytki. Rekonstrukcja jest bardziej wymagająca przy bezzębiu, bo musi uwzględnić odtworzenie naturalnego ułożenia i wielkości zębów pacjenta. W przypadku protez miejscowych także trzeba dopasować je do wyglądu pozostałych zębów – ich szerokości oraz odcienia.

Zdecydowanie największy komfort, ale też bezpieczeństwo dla pacjenta oznaczają protezy umieszczane na implantach. Są one mocowane w sposób trwały i nie zachodzi ryzyko ich przesuwania czy wypadania. Solidnie osadzone protezy nie powodują otarć, aft ani innych zmian w jamie ustnej.

Ze względu na materiał, z jakiego powstaje proteza szczególnie warte uwagi są protezy nylonowe, silikonowe lub szkieletowe. Cechuje je elastyczność i brak widocznych elementów konstrukcyjnych, które są problematyczne w popularnych protezach arylowych. Co ważne obecność biokompatybilnych tworzyw sprawia, że ryzyko wystąpienia u pacjenta reakcji alergicznej jest znikome.