_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Protezy zębowe czy implanty – co warto wybrać?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Protezy zębowe czy implanty – co warto wybrać?
protetyka Łódź

Protezy zębowe czy implanty – co warto wybrać?

2023-04-04 admin Comments Off

Ubytki w uzębieniu mogą zdarzyć się każdemu – nawet i tym, którzy o swoje zęby dbają z najwyższą starannością. Na szczęście można je uzupełnić stosując nowoczesne metody, dzięki którym nasz uśmiech dalej będzie prezentował się wspaniale. Do najpopularniejszych należą protezy zębowe oraz implanty – które są lepsze?

Ubytki w uzębieniu to nie tylko problem wyglądu, ale również zdrowotny. Brak zębów prowadzi do zaniku kości, zmienia rysy twarzy, ale utrudnia też codzienne funkcjonowanie wywołując problemy gastryczne. Zęby, które zostały usunięte lub wypadły należy zatem we właściwy sposób zastąpić – protezą zębową lub implantami.

Implanty czy proteza – które rozwiązanie jest lepsze?

Protezy zębowe są podstawowym sposobem uzupełnienia zębów, które co jakiś czas jest refundowane z NFZ – choć nie jest doskonałe, pomaga w codziennym funkcjonowaniu oraz podnosi pewność siebie szczególnie u osób, które od dłuższego czasu zmagają się z ubytkami w uzębieniu.

Implanty stomatologiczne są znacznie trwalsze, doskonale zastępują naturalne uzębienie, a dodatkowo zapobiegają zanikowi kości, co znów wpływa pozytywnie na naszą urodę. Dobrze osadzone implanty znacznie wpływają na komfort życia, ale w porównaniu z protezą – są również znacznie droższe.

Implanty – idealny zamiennik zęba

Implanty to nic innego jak tytanowe śruby, które osadza się w kości – imitują one korzenie zębowe, a zatem pozwalają uniknąć zanikania kości i nie prowadzą do zmiany rysów twarzy i powstawania większych zmarszczek. Są również bardzo trwałe, pozwalają na swobodne przeżuwanie pokarmów, co nie jest do końca możliwe w przypadku klasycznych protez.

Wadą implantów jest to, że mogą się one nie przyjąć, a po ich odrzuceniu następna próba może nastąpić dopiero za pół roku. Również ich cena dla niektórych może być odstraszająca – warto jednak mieć tu na uwadze, że dobrze zadbane implanty mogą nam służyć do końca życia.

Ważną cechą implantów jest również to, że dba się o nie dokładnie tak samo jak o naturalne zęby – regularnie szczotkując dobrej jakości pastą oraz używając nici dentystycznych.

Proteza – szybkie rozwiązanie

Proteza zębowa to rozwiązanie, które jest stosunkowo szybkie, ale niestety nietrwałe. Jej wymiana powinna nastąpić po około pięciu latach, lecz zdarza się że do uszkodzenia może dojść znacznie szybciej – najczęściej jest to rozpuszczenie pod wpływem zbyt wysokiej temperatury lub po prostu nie dopasowanie do szczęki.

Protezy mogą się również przemieszczać, nawet wtedy gdy zastosujemy klej. To z kolei powoduje, że pewność siebie i szeroki uśmiech, jaki towarzyszył nam w przypadku naturalnych zębów, nie jest spontaniczny.

Które rozwiązanie jest lepsze? W przypadku ubytków w uzębieniu obie metody są dobre, aby zachować pewność siebie i piękny uśmiech. Jeżeli zależy nam skutecznym zastąpieniu zęba, zdecydowanie lepsze i trwalsze będą implanty, które najlepiej zastępują naturalne uzębienie.