_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Ortodonta czy dentysta – czym się różnią?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Ortodonta czy dentysta – czym się różnią?

Ortodonta czy dentysta – czym się różnią?

2023-01-23 admin Comments Off

Dentysta, stomatolog, ortodonta – w mowie potocznej często stosujemy te nazwy zamiennie, jako synonimy. Czy jednak jest to właściwe? Czym różni się stomatolog od dentysty a ten od ortodonty? W tym krótkim artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie zawiłości!

Zarówno stomatolog, ortodonta jak i dentysta to zawody, które są powiązane z leczeniem zębów. Występują jednakże pomiędzy nimi delikatne różnice, które związane są tak z etymologią, jak i ze specjalizacją. Do kogo zatem umówisz się na wizytę, jeśli chcesz wykonać rutynową kontrolę, a do kogo kiedy potrzebujesz pełnego leczenia zębów?

Dentysta czy stomatolog?

Słowo dentysta wywodzi się z łaciny i oznacza „lekarza od zębów”, natomiast stomatolog z greki i oznacza „lekarza od ust”. Bazując na obu etymologiach można zatem uznać, że lekarz stomatolog to osoba, która zajmuje się leczeniem wszystkich chorób jamy ustnej, zaś dentysta to specjalizacja skupiająca się tylko i wyłącznie na zębach.

Tu warto zwrócić uwagę, że nazwa dentysta w odniesieniu do lekarza specjalizującego się w leczeniu zębów była powszechnie używana w polskim prawie pracy do 1996 roku, kiedy to została oficjalnie zmieniona na stomatologa. Jednakże, od 2002 roku zgodnie z dyrektywami unijnymi, znów lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób jamy ustnej to po prostu lekarz dentysta.

Czym różni się ortodonta od dentysty?

Nie każdy lekarz jest chirurgiem, ale każdy chirurg jest lekarzem – to samo porównanie można zastosować także w przypadku dentystów i ortodontów. Każdy ortodonta jest dentystą, ponieważ ortodoncja jest po prostu specjalizacją dentystyczną.

Różnica pomiędzy oboma zawodami jest związana z zakresem wykonywanej pracy, choć w pewnych obszarach jest ona do siebie bardzo zbliżona. Lekarz ortodonta może leczyć i czyścić zęby, choć w większości przypadków kieruje on z tymi problemami pacjentów do dentysty.

Dentysta zajmuje się zatem podstawowym leczeniem zębów – wierceniem, nakładaniem plomb, czyszczeniem, podczas gdy ortodonta przede wszystkim specjalizuje się w poprawie uzębienia, prostując zęby czy zalecając zabiegi chirurgiczne, które mogą poprawić wygląd estetyczny.

Do kogo zatem lepiej się zgłosić – do dentysty czy ortodonty? Tak naprawdę wiele zależy od tego,  z jakim problemem się mierzysz. Regularne wizyty, które pomogą ci zadbać o właściwy stan uzębienia powinieneś odbywać u dentysty, natomiast jeśli decydujesz się na założenie aparatu – zdecydowanie wybieraj ortodontę. Pamiętaj też, że w momencie gdy ortodonta zauważy problemy z uzębieniem, skieruje cię na leczenie do dentysty, aby nie zaszkodzić twoim zębom.