_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Martwy ząb – objawy i leczenie

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Martwy ząb – objawy i leczenie

Martwy ząb – objawy i leczenie

2023-09-28 admin Comments Off

Martwy ząb jest dość powszechnym problemem, który wpływa nie tylko na nasz komfort, ale też na wygląd – ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi traci swój kolor, przez co nasz uśmiech nie jest już tak perlisty jak wcześniej. Jak rozpoznać, że ząb wymaga leczenia i przede wszystkim jak go ratować?

Czy martwy ząb należy usuwać czy można go leczyć? Czy martwy ząb boli i jakie konsekwencje dla naszego uśmiechu ma pojawienie się martwego zęba?

Co oznacza pojęcie martwy ząb?

Gdy w zębie dochodzi do obumarcia jego miazgi mówimy o martwym zębie. Miazga to nic innego, jak unerwiona tkanka, która wypełnia komorę koronową i korzeniową wewnątrz zęba. Odpowiada ona za funkcje odżywcze zęba dostarczając zębom tlen oraz substancje odżywcze.

Ponieważ miazga jest bardzo unerwiona, to właśnie dzięki niej możemy odczuwać ból, gdy coś dzieje się z naszym zębem. Gdy miazga zębowa zamiera, ząb traci kolor i staje się zębem martwym.

Jak rozpoznać, że ząb jest martwy?

Martwy ząb powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej czy złej diety. Do najpopularniejszych przyczyn zaniku tkanki zębowej uznaje się próchnicę, która infekuje miazgę zębową prowadząc do powstania zgorzeli miazgi, co w konsekwencji prowadzi do jej całkowitego zaniknięcia. Drugim dość powszechnym powodem powstania martwego zęba jest uszkodzenie jego struktur okołowierzchołkowych, co powstaje na skutek urazów mechanicznych poprzez obgryzanie paznokci czy innych trików nerwowych (gryzienie ołówków czy długopisów).

Zdarza się również, że martwy ząb może być wynikiem nieprawidłowego leczenia ortodontycznego, dlatego tak ważne jest korzystanie z usług wykwalifikowanej kadry dentystycznej.

Jak leczyć martwy ząb?

Ząb, w którym doszło do rozwoju zgorzeli nadal może pełnić funkcje zgryzowe, jednakże aby tak się stało, niezbędne jest leczenie kanałowe. Ten zabieg pozwala na zachowanie kostnych, czyli twardych funkcji zęba, a jednocześnie oczyszczenie komory miazgi i korzeni z martwej tkanki.

Dzięki leczeniu kanałowemu wciąż możemy zachować piękny uśmiech, a jednocześnie nie odczuwać silnego dyskomfortu.

Jakie są objawy martwego zęba?

Czy martwego zęba można rozpoznać? Tak! Jeśli zauważasz zmianę koloru zęba, która staje się siniejąca, masz niemal 100% pewność, że ten ząb jest martwy. Taki ząb przestaje również odczuwać bodźce termiczne, pojawiają się ropnie w okolicach korzeni martwego zęba, a ciało może reagować podwyższoną temperaturą.

Przed całkowitym zamarciem zęba pacjent może również odczuwać silny ból charakteryzujący się także opuchlizną – często to właśnie moment, w którym wielu pacjentów decyduje się na pierwszą i dawno odwlekaną wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Czy warto leczyć martwy ząb?

Martwy ząb wciąż pełni ważną funkcję – pozwala nam przeżuwać pokarm, a także wciąż zapełnia żuchwę, przez co nie dochodzi do jej deformacji. Leczenie martwego zęba jest bardzo ważne, bowiem w ten sposób unikamy rozprzestrzenienia się próchnicy na sąsiadujące zęby.