_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Korony zębowe – czym są i dla kogo są przeznaczone?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Korony zębowe – czym są i dla kogo są przeznaczone?
korony zębowe

Korony zębowe – czym są i dla kogo są przeznaczone?

2022-11-08 admin Comments Off

Spośród różnych rodzajów wypełnień i zabiegów mających na celu poprawę stanu uzębienia i wyglądu, dużą popularnością cieszą się korony zębowe. Są one trwałym uzupełnieniem protetycznym stosowanym w celu nadbudowania zębów złamanych i ukruszonych, ale nie tylko. Z powodzeniem można zastosować je także po to, aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Dowiedz się więcej o koronach zębowych, gdy rozważasz różne metody trwałego poprawienia uśmiechu.

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe to rodzaj nakładek, które pod względem szerokości, kształtu i odcienia dopasowuje się do naturalnych zębów. Wymaga to wcześniejszego przygotowania, czyli oszlifowania zębów lub wykonania implantów, na których umieści się korony. Całe leczenie przebiega wieloetapowo, dlatego tak istotne jest, aby trafić pod opiekę dobrego stomatologa. Nie tylko wyjaśni on, na czym polega nadbudowa wykonana z koron, ale też zaplanuje cały proces, aby pacjent po opuszczeniu gabinetu czuł się znacznie lepiej i piękniej wyglądał.

Rodzaje koron zębowych

Gdy mówimy o koronach zębowych, mamy na uwadze nakładki, które w praktyce występują w wielu wersjach. Wybór którejś z nich jest oczywiście kwestią indywidualną, uzależnioną od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Korony zębowe dzielimy ze względu na czas, na jaki są nakładane. Wyróżniamy więc korony stałe i korony tymczasowe, które są zakładane tylko na czas, kiedy pacjent czeka na przygotowanie stałego wypełnienia protetycznego.

Drugi podział obejmuje korony ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wśród nich są:

  • korony pełnoceramiczne
  • korony porcelanowe na stelażu metalowym,
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej z elementami złota,
  • korony akrylowe,
  • korony kompozytowe.

Poszczególne materiały wpływają na trwałość uzupełnień oraz ich naturalny wygląd. Najlepiej sprawdzają się nakładki elastyczne, bo lepiej dopasowują się one do zębów i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Finalnie o wyborze korony decyduje pacjent ze stomatologiem prowadzącym, dopasowując produkt do zakładanego budżetu oraz indywidualnych oczekiwań.

Przeciwwskazania do założenia koron

Choć korony są bezpiecznym i popularnym sposobem na ubytki i przebarwione zęby, to nie są one przeznaczone dla wszystkich. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się próchnica, zmiany w obrębie wierzchołków korzeni czy zbyt zniszczone zęby.

Pielęgnacja po założeniu koron zębowych

Efekty po założeniu koron zębowych są spektakularne. Wiele osób zauważa nie tylko poprawienie jakości zębów, zwłaszcza ich odcienia, ale też poprawienie samopoczucia, zwiększenie pewności siebie. Aby to uczucie towarzyszyło Ci jak najdłużej, zadbaj o prawidłową pielęgnację koron. O tym, jak powinna ona wyglądać poinformuje Cię dentysta prowadzący. Pamiętaj o podstawowych zabiegach higienicznych, czyli regularnym myciu, nitkowaniu oraz używaniu irygatora.