_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

2023-09-28 admin Comments Off

Jeszcze kilkanaście lat temu aparat ortodontyczny nie cieszył się dużą popularnością, szczególnie wśród nastolatków. Dzisiaj z metody prostowania zębów korzystają także celebryci, bowiem aparat ortodontyczny to najlepszy, a jednocześnie najprostszy sposób by cieszyć się pięknym i równym uśmiechem.

Aparaty ortodontyczne mają wiele form – mogą być prawie niewidoczne, przez co zdecydowanie wpływają na aspekt wizualny. Aparaty zaleca się nosić przede wszystkim nastolatkom, bowiem w tym czasie naprostowanie zębów jest najbardziej efektywne.

Po co nosić aparat ortodontyczny?

Niemal każdy z nas zmaga się z mniejszymi bądź większymi problemami związanym z twarzo-szczęką. Mogą to być nierówne szpary między zębami, krzywizny zębów czy po prostu zły zgryz, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Właściwy układ zębów, to bowiem nie tylko piękny uśmiech, ale także wygląd samej twarzy, jak i właściwie funkcjonujący układ pokarmowy.

Z tego też powodu każdy z nas powinien udać się do ortodonty w celu sprawdzenia stanu swojego zgryzu – zdarza się, że korekta nie jest konieczna, ale są i takie przypadki, gdzie założenie aparatu będzie decydować nie tylko o naszym wyglądzie, ale i jakości życia.

W jakim wieku założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny może nosić każdy – na korektę uzębienia możemy zdecydować się także jako dorośli. Jednakże najlepszy wiek na stosowanie aparatu ortodontycznego to 10-14 lat. Dlaczego właśnie wtedy? Kości wciąż się kształtują, a zatem ich właściwe naprostowanie będzie znacznie łatwiejsze. Ponadto aparat stosowany w tym wieku zapewnia znacznie trwalszy i szybszy efekt, niż w późniejszych latach.

Przez wiele lat noszenie aparatów ortodontycznych przez nastolatków stanowiło poważny problem, bowiem często wiązało się z gorszym postrzeganiem przez rówieśników. Dzięki celebrytom i influencerom, temat ten przestał być tabu, jednakże dla komfortu psychicznego dziecka temat noszenia aparatu ortodontycznego warto przedyskutować z nim w domu uwzględniając wszystkie za i przeciw.

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy przede wszystkim od wady, jaką posiadamy, a także od rodzaju aparatu, jaki stosujemy. Przyjmuje się, że aparat nosi się od 18 miesięcy do 30 miesięcy, choć czas ten może być dłuższy, a w skrajnych przypadkach aparat na zęby musi pozostać z pacjentem do końca życia.

Bardzo ważne jest w tym czasie o higienę jamy ustnej i stosowanie się stricte do zaleceń ortodonty – aparat ortodontyczny to dodatkowe miejsce do zbierania się resztek pokarmu, co może skutkować podwyższonym ryzykiem wystąpienia w tym czasie próchnicy.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów aparatów ortodontycznych – pacjent sam może wybrać, który z nich ma zostać dopasowany do jego uzębienia. Do najpopularniejszych rodzajów aparatów zalicza się:

  • klamry ortodontyczne z metalu lub tworzywa sztucznego, które przykleja się do zębów;
  • aparat lingwalny, którego klamry mocuje się z tyłu zębów;
  • szynowy, najbardziej tradycyjny typ aparatu, który pokrywa zęby z obu stron.

Każdy z aparatów działa na tej samej zasadzie, czyli stopniowo przesuwa zęby. Podczas wizyty kontrolnej każdorazowo ortodonta dociska aparat, aby w kolejnych tygodniach zęby przesunęły się jeszcze bardziej.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Aparat ortodontyczny zawsze dobierany jest do pacjenta, uwzględniając wadę oraz efekt, jaki chce się uzyskać. Samo noszenie aparatu nie jest bolesne, choć z pewnością może wywoływać dyskomfort szczególnie podczas jego dociskania (wielu pacjentów mówi, że w tym czasie bolą ich zęby), ale uczucie to szybko mija.

Aparat ortodontyczny to najlepszy sposób na zdrowy i piękny uśmiech, jaki widujemy u gwiazd z czerwonego dywanu. Choć najlepszym czasem na jego założenie jest wiek nastoletni, na prostą korektę uzębienia możemy zdecydować się w każdym wieku!