_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?
dziecko-u-dentysty

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

2023-09-25 admin Comments Off

Kiedy maluch pojawia się na świecie, chcemy dla niego jak najlepiej. Zapewniamy mu mnóstwo miłości, wspaniałe zabawki oraz właściwą opiekę zdrowotną. Często zapominamy jednak o jednym z najważniejszych punktów, do jakich zalicza się wizyta u dentysty. Kiedy powinno się zapisać malucha na pierwszą wizytę kontrolną?

Pierwsza wizyta malucha u dentysty powinna odbyć się, gdy wyrośnie mu pierwszy ząbek, czyli około szóstego miesiąca życia. Nie jest to oczywiście wyznacznik – spokojnie możemy poczekać do pierwszego roku życia, jeśli nie zauważymy żadnych nieprawidłowości, pamiętając że pierwsze spotkanie z dentystą powinno odbyć się przed 3 rokiem życia!

Po co iść z dzieckiem do dentysty?

Wydaje ci się, że zęby twojego malucha są całkowicie zdrowe, bowiem nie zauważasz pierwszych objawów próchnicy? Możesz być w dużym błędzie, szczególnie jeśli jako rodzic zmagasz się z tym problemem i chętnie rozdajesz buziaki swojemu maluchowi!

Lekarz stomatolog bez problemu znajdzie na zębach dziecka pierwsze objawy próchnicy zanim zaatakuje ona małe dziecięce ząbki. Dodatkowo podczas takiej wizyty lekarz może również zauważyć pierwsze nieprawidłowości w budowie zębów, dzięki czemu wdrożone leczenie szybko przyniesie efekty.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Największym problem podczas pierwszej wizyty dziecka u dentysty są… rodzice! Bardzo często swój strach przed wizytą u stomatologa przekładamy na malucha, przez co boi się on wejść do gabinetu. Warto zatem do takiej wizyty się we właściwy sposób przygotować:

  • myj maluchowi regularnie zęby;
  • wytłumacz mu, jak wygląda wizyta u dentysty dziecięcego, ale unikaj słów takich jak wyrywanie zębów czy wiercenie;
  • przeczytaj maluchowi bajki o wizycie u dentysty lub pokaż mu krótką bajkę, w której w zabawny sposób zostanie ukazana wizyta u dentysty.

Odpowiednie przygotowanie sprawia, że maluch nie czuje strachu, a sama wizyta przebiega szybko i uczy dziecko właściwej higieny jamy ustnej.

Jak wygląda pierwsza wizyta malucha u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to przede wszystkim zapoznanie malucha z samym gabinetem. Dziecko powinno siedzieć na kolanach rodzica, dzięki czemu jest spokojniejsze. Dentysta podchodzi do dziecka bardzo spokojnie zaznajamiając go między innymi z lusterkiem i innymi narzędziami.

Nieco starsze dzieci w tym czasie mogą oglądać również bajkę, dzięki czemu cała wizyta przebiega szybko i w miłej atmosferze.

Kiedy po raz pierwszy pójść z dzieckiem do dentysty? Każdy rodzin podejmie decyzję samodzielnie, pamiętajmy jednak by zrobić to przed trzecimi urodzinami – im szybciej, tym lepiej bowiem oswajamy w ten sposób malucha z gabinetem i zapewniamy zdrowy uśmiech od malucha!