_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

2023-09-28 admin Comments Off

Leczenie kanałowe to zabieg dość powszechny w gabinetach stomatologicznych. To nic innego, jak usunięcie martwej tkanki zębowej, a także zatrucie korzeni zębowych, dzięki czemu pacjent wciąż może cieszyć się kostną częścią zęba, a jednocześnie nie odczuwać bólu.

Z leczeniem kanałowym zetknął się każdy z nas – nawet, jeśli sami nie byliśmy poddawani temu leczeniu, z pewnością ktoś z naszego bliskiego otoczenia musiał z niego skorzystać. Czym jest leczenie kanałowe i kiedy się je stosuje?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane inaczej leczenie endodontycznym to nic innego, jak usunięcie zakażonej miazgi z kanałów zębowych. Następnie dokonuje się dezynfekcji kanałów, a potem szczelnie się je wypełnienia i zabezpiecza koronę zęba.

Sam proces leczenia kanałowego rozpoczyna się od usunięcia próchnicy z zęba, rozwierceniem samego zęba, aby lekarz miał odpowiednie i łatwe dojście do kanałów korzeniowych. Po usunięciu miazgi konieczne jest usunięcie bakterii, które mogły przejść do zębiny.

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe stosuje się przede wszystkim przy ostrym zapaleniu miazgi zębowej oraz martwicy miazgi. W ten sposób ząb wciąż może służyć nam jako przeżuwacz, jednocześnie nie powodując dyskomfortu. Tego typu zabieg jest również powszechną praktyką gdy zachodzą zmiany okołowierzchołkowe.

Czy leczenie kanałowe boli?

Większość pacjentów decyduje się na leczenie kanałowe w momencie wystąpienia silnego bólu zęba oraz opuchlizny. Podczas leczenia kanałowego stosuje się znieczulenie, co sprawia że zabieg jest praktycznie bezbolesny, co nie oznacza, że pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Czy leczenie kanałowe jest konieczne?

W niektórych przypadkach, gdy dojdzie do martwicy miazgi, leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na zachowanie korony zębowej. W ten sposób pacjent wciąż zachowuje zęba, a jednocześnie nie odczuwa dyskomfortu. Brak leczenia kanałowego w takich wypadku może skutkować rozwojem bakterii, a tym samym uszkodzić kolejne zęby.

Warto zdecydować się na leczenie kanałowe – po pierwsze unikniemy w ten sposób znacznie poważniejszych problemów z uzębieniem, a po drugie uśmierzymy ból, który może pojawić się wraz z rozwoje chorób miazgi zębowej.