_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak zapobiegać i leczyć wrażliwość zębów?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Jak zapobiegać i leczyć wrażliwość zębów?
wrażliwość zębów

Jak zapobiegać i leczyć wrażliwość zębów?

2024-01-03 admin Comments Off

Przeszywający ból podczas picia gorącej herbaty lub podczas jedzenia zimnych lodów? To znak, że mierzysz się z wrażliwością zębów. To dolegliwość, która powoduje duży dyskomfort, ale można jej zapobiec właściwą pielęgnacją i… dietą!

Nadwrażliwość zębów to dość powszechny problem, który przede wszystkim jest wynikiem złej pielęgnacji jamy ustnej. Ale to nie jedyne źródło – wrażliwość zębów pojawia się również z wiekiem. Przeszywający ból możemy jednak złagodzić zmieniając delikatnie dietę oraz stosując właściwe kosmetyki.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Wrażliwość zębów to przede wszystkim odsłonięte szyjki oraz starte szkliwo, przez co odsłonięte kanały nerwowe reaguje przeszywającym bólem na nagłe zmiany temperatury. Problem ten może pojawić się zarówno z wiekiem – z czasem nasze dziąsła cofają się – ale być też wynikiem stosowania zbyt twardych szczoteczek czy bardzo ścierających past.

Z nadwrażliwością zębów mierzą się także osoby, które mają kamień nazębny oraz próchnicę. Również bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, nie jest obojętne dla wrażliwych zębów.

Jak zapobiegać wrażliwości zębów?

Aby zminimalizować wrażliwość zębów konieczne jest przede wszystkim zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Przede wszystkim szczoteczka do zębów – powinna ona być miękka, aby nie doprowadzić do dalszego ścierania się szkliwa. Warto też zwrócić uwagę na pastę do zębów – sięgajmy po tę, która jest dedykowana wrażliwym zębom, bowiem zawiera ona dodatkowo fluor, który sprzyja odbudowie płytki. Konieczne jest także odwiedzenie stomatologa, który oceni stan naszego uzębienia i wprowadzi właściwe leczenie.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Zdarza się, że ból po zjedzeniu lodów czy wypiciu gorącej herbaty utrzymuje się nawet do kilku dni. Powoduje to duży dyskomfort, dlatego też aby zminimalizować to uczucie możemy wprowadzić do naszego życia drobne zmiany, przede wszystkim w diecie.

Warto wyeliminować słodycze oraz cytrusy, na jakiś czas zrezygnować także z bardzo gorących czy zimnych dań – jeśli jest to jednak konieczne, pij je przez słomkę. W przypadku cytrusów, pamiętaj aby po ich zjedzeniu przepłukać zęby wodą, dzięki czemu nie osłabią one aż tak mocno twojego delikatnego szkliwa.

Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście w gabinecie stomatologicznym po usunięciu kamienia, możesz poprosić także o nałożenie specjalnego lakieru, który ochroni odsłonięte kanały. Wdrożone leczenie, zmiany w higienie jamy ustnej oraz w diecie pomogą ci znów cieszyć się letnimi i zimowymi smakami!