_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak wygląda zabieg usuwania zęba?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Jak wygląda zabieg usuwania zęba?
zabieg usuwania zeba

Jak wygląda zabieg usuwania zęba?

2022-11-08 admin Comments Off

Ekstrakcja zęba zawsze budzi sporo emocji, ale głównie dlatego, że nie wiemy, czego możemy się spodziewać po tym zabiegu. Czy to konieczne? Czy bezpieczne? Czy boli? Na te i wiele innych pytań odpowiada chirurg stomatolog. To właściwy specjalista, który zakwalifikuje Cię do zabiegu, kiedy inne metody leczenia, nawet kanałowego będą już nieopłacalne albo niemożliwe.

Kwalifikacja do ekstrakcji

Pierwsze spotkanie z chirurgiem to zazwyczaj konsultacja stomatologiczna, podczas której pacjent poznaje dostępne warianty postępowania. Jak wspomnieliśmy, czasem dalsze leczenie zęba z uwagi na skalę jego uszkodzenia czy umiejscowienie jest nieopłacalne, a nawet niemożliwe. Wtedy dentysta proponuje usunięcie. Zazwyczaj dotyczy to:

  • ósemek,
  • zębów z korzeniami mocno zakrzywionymi,
  • zatrzymanych zębów,
  • zębów pozbawionych koron.

Zawsze w miejsce powstałego ubytku można rozważyć wypełnienie protetyczne. Dzisiaj prezentuje się ono na tyle naturalnie, że trudno rozróżnić je na tle całego uzębienia.

Znieczulenie przed ekstrakcją

Ważna jest informacja o tym, że wyrywanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie czuje charakterystyczne napieranie, ewentualnie szarpnięcie. Bardziej bolesne może się okazać podanie znieczulenia, choć ogólnie nie jest to bardzo nieprzyjemne.

Przebieg zabiegu ekstrakcji

Kiedy znieczulenie zacznie działać (o czym przekonasz się na pewno, czując specyficzne drętwienie w okolicy ust, promieniujące niemal na połowę twarzy), wtedy będziesz gotowy do zabiegu. Ważne jest odpowiednie ustawienie fotela oraz kąta padania światła, co pozwoli chirurgowi na precyzyjne manewrowanie narzędziami i działanie w taki sposób, abyś czuł się komfortowo.

W kolejnym etapie dochodzi do przecięcia dziąsła i oddzielenia zęba od tkanek, które są wokół niego. Wtedy już można wyjąć zęba z zębodołu, co odbywa się przy pomocy profesjonalnych szczypiec. Zakończeniem zabiegu jest zszycie rany. Nałożenie szwów sprawia, że dziąsło goi się szybciej. Wiąże się jednak z koniecznością ponownego odwiedzenia stomatologa po kilku dniach w celu ściągnięcia opatrunku. To także dobry moment na dokonanie oceny, czy rana dobrze się goi.

Zalecenia po wyrwaniu zęba

Wyrwanie zęba zazwyczaj powoduje dyskomfort. Jednak nie jest on tak duży, jak bolący ząb, który wcześniej dokuczał Ci i utrudniał codzienne czynności. Na pewno warto wspomagać się lekami przeciwbólowymi, które przyniosą ulgę, gdy znieczulenie przestanie działać. Jakie są inne zalecenia lekarskie dla rekonwalescenta? Nie należy płukać jamy ustnej przez kilka godzin, a w kolejnych dniach powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu. Niektórzy przechodzą w tym czasie na płynną dietę, szczególnie dobrze sprawdzą się chłodne jogurty.

Jakiekolwiek nieprawidłowości, jak np. przedłużające się krwawienie z rany czy silny ból trzeba skonsultować z chirurgiem. Mogło dojść do powstania stanu ropnego lub suchego zębodołu.