_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Jak dieta wpływa na stan jamy ustnej?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Jak dieta wpływa na stan jamy ustnej?
Jak dieta wpływa na stan jamy ustnej?

Jak dieta wpływa na stan jamy ustnej?

2024-01-03 admin Comments Off

W zdrowym ciele, zdrowy duch – niby wiemy, jak ważne jest profilaktyczne dbanie o zdrowie, jednak często zapominamy o podstawie. To przede wszystkim dieta, która ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Właściwie zbilansowany jadłospis, jak i odpowiednio dobrane składniki to nie tylko kwestia wagi, ale również jamy ustnej!

Czy wiesz, że dieta ma ogromny wpływ na stan jamy ustnej? Wiele składników w naszej diecie może prowadzić nie tylko do rozwinięcia się próchnicy, ale również do zmiany koloru naszych zębów czy do ich nadwrażliwości. Czy to oznacza, że należy zrezygnować ze swoich ulubionych przysmaków?

Dieta, a zdrowe uzębienie

Jednym z głównych wrogów naszych zębów jest cukier. Nadmierna ilość cukru sprawia, że nie tylko nasza waga idzie drastycznie w górę, ale również w naszej jamie ustnej rozwija się próchnica. Myli się ten, kto uważa, że cukier obecny jest tylko i wyłącznie w słodyczach!

Cukier, jako dodatek obecny jest w wielu produktach, także wytrawnych – zupy, sosy czy pieczywo. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że cukier to nie tylko popularne białe kryształki i znaleźć go można także w produktach naturalnych, jak chociażby owoce.

Wyeliminowanie całkowicie cukru z diety jest zatem niemożliwe, szczególnie jeśli jesteśmy miłośnikami warzyw i owoców. Aby jednak zapobiec powstaniu próchnicy warto ułożyć jadłospis tak, aby większa ilość cukrów znalazła się w pierwszej części dnia, a wieczorem ilość owoców spadła do minimum. Konieczne jest także regularne mycie zębów, zwłaszcza przed snem!

Odbarwienia, które powstają na skutek spożywania różnych posiłków

Choć próchnica jest tym, czego obawiamy się najbardziej, to również odbarwienia płytki nazębnej spowodowane są dietą. Zżółknięte zęby to najczęściej wynik spożywania nadmiernej ilości kawy i herbaty, ale także wina czy soków z dużą zawartością kwasów, jak sok pomarańczowy.

Aby przywrócić uzębieniu piękny wygląd stosuje się wybielanie zębów. Warto też mieć na uwadze, że po tym zabiegu ważne jest także przestrzeganie właściwej diety, dzięki czemu efekt będzie utrzymywał się stosunkowo długo!

Czy aby mieć piękny uśmiech konieczna jest zmiana diety?

Dobrze dobrana i zbilansowana dieta ma duże znaczenie dla ogólnego stanu naszego zdrowia, w tym dla pięknego uśmiechu. Jeśli zależy nam na zdrowych zębach, warto zastanowić się nad codziennym jadłospisem. Pamiętajmy jednakże, by nie popadać ze skrajności w skrajność!

W zachowaniu zdrowego uzębienia pomocna będzie przede wszystkim właściwa higiena zębów. Po zjedzeniu posiłków pamiętajmy o myciu zębów, używaniu nici dentystycznych, ale przede wszystkim – o regularnych wizytach u stomatologa. Jeśli zadbamy o higienę, nawet codzienne drobne przyjemności w postaci słodkich ciasteczek nie będą postrachem naszego uzębienia!