_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Ile zębów można usunąć podczas jednej wizyty?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Ile zębów można usunąć podczas jednej wizyty?
usuwanie-zeba

Ile zębów można usunąć podczas jednej wizyty?

2023-09-25 admin Comments Off

Wyrywanie zębów zdecydowanie nie kojarzy się nam z przyjemnym zabiegiem. To sprawia, że podczas jednej wizyty bardzo często chcielibyśmy usunąć nie jeden, ale kilka zębów na raz. Czy jest to możliwe? A jeśli tak, to ile zębów można usunąć podczas jednej wizyty?

Nie każdy chory ząb należy usuwać – na szczęście współczesna medycyna oferuje nam wiele rozwiązań, dzięki którym długo możemy cieszyć zdrowym i naturalnym uśmiechem. Są jednak sytuacje, gdy odratowanie chorego zęba jest praktycznie niemożliwe i jedynym ratunkiem jest usunięcie zęba.

Usunięcie zęba – kiedy jest konieczne?

Powodów, dla których usunięcie zęba jest konieczne, jest kilka. To przede wszystkim brak możliwości jego odbudowy, ale też i stan zapalny, który zaatakował już tkankę kostną. Kolejnym powodem jest jego pęknięcie, które również uniemożliwia odbudowę lub złe wyrośnięcie, które wpływa na komfort życia.

Usunięcie zęba jest zatem zabiegiem ostatecznym. Warto też pamiętać, że dzięki obecnym możliwościom medycznym sam proces jest praktycznie bezbolesny – zapomnijmy zatem o średniowiecznych ikonach i pozwólmy sobie na znieczulenie, które sprawi że zabieg ekstrakcji będzie praktycznie niezauważalny (szczególnie, jeśli zdecydujemy się na znieczulenie ogólne!).

Ile zębów można usunąć podczas jednej wizyty?

Osoby, które boją się wizyt u dentysty bardzo często wolą poddać się kompleksowemu leczeniu. Co to oznacza w praktyce? W przypadku usuwania zębów w pełnym znieczuleniu pacjenci, którzy boją się samego zabiegu chcą usunąć więcej niż jeden ząb, aby uniknąć kolejnych wizyt.

Czy taka praktyka jest bezpieczna? Jak najbardziej, ale o tym, czy można usunąć jeden ząb czy więcej decyduje każdorazowo lekarz stomatolog. Ilość zębów, która może zostać usunięta podczas jednej wizyty nie jest określona w liczbach – wszystko zależy od stanu uzębienia, problemu, rodzaju znieczulenia czy wytrzymałości samego pacjenta.

Jakie są przeciwskazania do usunięcia więcej niż jednego zęba?

Usunięcie zęba jest zabiegiem stosunkowo prostym, który nie powinien nieść ze sobą powikłań. Oczywiście warunkiem jest jego właściwe przeprowadzenie, dlatego też zaleca się przeprowadzanie usuwania zębów tylko w gabinetach, które cieszą się dobrą opinią.

Lekarz, który zajmuje się usunięciem zębów przed decyzją dotyczącą ilości usuwanych zębów przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący zdrowia pacjenta – dla stomatologa bardzo ważne są wszystkie infekcje, a także choroby przewlekłe, jakie przechodził pacjent, a także to jakie leki przyjmuje. Oprócz wywiadu z pewnością pacjent będzie musiał wykonać rentgen szczęki, aby lekarz prowadzący mógł ocenić, jak wygląda stan uzębienia oraz jak ułożone są korzenie.

Nie zaleca się również usuwania zębów po obu stronach jednocześnie, dzięki czemu pacjent będzie mógł stosunkowo komfortowo wracać do zdrowia po ekstrakcji zębów.

Usuwanie zębów nie jest takie straszne! Jeśli chcesz dokonać ekstrakcji kilku z nich – pamiętaj, że decyzja w tym względzie należy zawsze do lekarza stomatologa.