_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Ekstrakcja zęba – jak długo trwa proces gojenia?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Ekstrakcja zęba – jak długo trwa proces gojenia?
zabieg usuwania zeba

Ekstrakcja zęba – jak długo trwa proces gojenia?

2023-01-23 admin Comments Off

Wyrwanie zębów to zabieg, którego każdy z nas wolałby uniknąć – niestety czasem jest to konieczne, dlatego warto wiedzieć, jak długo trwa proces gojenia rany oraz czego się w tym czasie spodziewać. Dzięki temu podczas zabiegu z pewnością poczujesz się bardziej komfortowo.

Dla wielu osób trudny jest nie tylko sam proces wyrwania zęba, ale także czas gojenia rany. U każdego przebiega on w nieco innym tempie, zależny jest też od samego zęba – inaczej bowiem będzie goić się rana po usunięciu czwórki, a inaczej po ósemce.

Ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa?

Ból po usunięciu zęba na ogół pojawia się w momencie gdy zejdzie znieczulenie. Czy jest on silny, czy słaby jest najczęściej kwestią indywidualną, bo też i każdy z nas ma inny próg bólu – warto także stosować środki przeciwbólowe, które zostały przepisane przez lekarza dentystę. Dolegliwość ta u większości pacjentów znika po trzech dniach, choć już po 24 godzinach od zabiegu ból zaczyna być coraz mniejszy.

To, jak długo odczuwamy dyskomfort związany z wyrwaniem zęba zależny jest też od tego, jak dbamy o siebie po zabiegu. Po powrocie z gabinetu powinniśmy przede wszystkim leżeć na plecach z głową lekko uniesioną do góry, co będzie pomocne w tworzeniu się skrzepu, a tym samym – w gojeniu się rany.

Jak długo goi się rana po ekstrakcji zęba?

Cały proces gojenia się rany po usunięciu zęba trwa przeważnie od 7 do 10 dni, choć w przypadku ósemek może on wynosić nawet miesiąc. Całkowite zagojenie, które nie wpływa już na nasz komfort życia to nawet pół roku – to właśnie w takim czasie odbudowuje się tkanka kostna. W pierwszych dniach od usunięcia zęba, aby przyspieszyć gojenie się rany należy:

  • unikać wyrobów tytoniowych przez minimum 3 dni;
  • zażywać leki przeciwzapalne zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • unikać płukania jamy ustnej;
  • spożywać posiłki w formie płynnej (najlepiej bezpośrednio przez słomkę);
  • przykładać do policzka chłodne okłady.

Zastosowanie się do tych wskazówek pomoże uniknąć zakażenia, ale znacznie też złagodzi ból, który może pojawiać się w pierwszych dniach po zabiegu.

Skąd wiadomo, że rana po usunięcia zęba jest zakażona?

Zachowanie właściwej higieny jamy ustnej po usunięciu zęba jest dość trudne, dlatego też zdarza się, że dochodzi do zakażenia. Samodzielnie nie będziemy mogli ocenić jej stanu, bowiem niezbędne jest zajrzenie bezpośrednio do zęba.

Wskazówką, że coś jest nie tak z raną zęba może być:

  • nawracający ból;
  • krwawienie;
  • wysoka gorączka;
  • mdłości;
  • nieprzyjemny zapach wydzielający się z ust.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów niezbędne jest natychmiastowe umówienie się na wizytę kontrolną – nieleczona i zakażona rana może bowiem być przyczyną sepsy lub tężca.