_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Czym różni się skaling od piaskowania i co wybrać?

    Ścieżka
  • Home
  • Blog Czym różni się skaling od piaskowania i co wybrać?
piaskowanie

Czym różni się skaling od piaskowania i co wybrać?

2022-11-08 admin Comments Off

W gabinetach stomatologicznych wykonuje się wiele zabiegów, w tym także higienicznych. Każdy pacjent wie, jak ważna dla stanu jego uzębienia i estetyki uśmiechu jest prawidłowa troska o higienę jamy ustnej. Niestety, regularne mycie zębów to za mało, aby móc cieszyć się nieskazitelnie białymi i zdrowymi zębami. Właśnie z myślą o rozszerzeniu profilaktyki, warto umówić się na skaling i piaskowanie. Co to za zabiegi? Czym się różnią? Kto i kiedy powinien je wykonać?

Skaling – na czym polega? Kiedy wykonać?

Skaling to zabieg stomatologiczny wykonywany w celu oczyszczania zębów z osadów, których nie udaje się usunąć podczas szczotkowania i nitkowania. Chodzi głównie o zwalczanie kamienia gromadzącego się na powierzchni zębów i prowadzącego do ubytków próchniczych, a nawet paradontozy. Zabieg jest polecany wszystkim, a szczególnie osobom, które spożywają dużo napojów zostawiających osady, jak kawa, herbata, wino, czy palącym papierosy. Skaling wykonuje się na dwa sposoby:

  • poddziąsłowo,
  • naddziąsłowo.

Dla uzyskania i podtrzymania najlepszych efektów zaleca się dodatkowo przestrzeganie higieny jamy ustnej i zmiany w diecie – ograniczenie w piciu kawy i herbaty, a także zwiększenie przyjmowania nabiału. Niektórzy mają genetyczne predyspozycje do powstawania kamienia i konsekwencji z nim związanych. Ci pacjenci powinni wyjątkowo pamiętać o odwiedzaniu stomatologa.

Piaskowanie – co to za zabieg? Dla kogo?

Piaskowanie zębów ma na celu oczyszczenie szkliwa z zalegającego osadu, który gromadzi się zarówno na powierzchni zębów, jak również w przestrzeniach międzyzębowych. Wykorzystywane do tego celu narzędzie, jakim jest piaskarka stomatologiczna pomaga też usunąć płytkę nazębną oraz niektóre przebarwienia (po kawie czy herbacie).

Zabieg cechuje się bardzo wysoką skutecznością i dokładnością. Dociera do miejsc niemal niedostępnych dla szczoteczki i pomijanych w procesie nitkowania. Ważne jest dobranie odpowiedniej techniki, która zapewni precyzyjne oczyszczanie. Na koniec na zęby nakładana jest wygładzająca pasta z fluorem, która wzmacnia szkliwo. Po wstaniu z fotela pacjent widzi różnicę w jakości swojego uśmiechu – zęby są nieco bielsze.

Skaling i piaskowanie – podstawowa profilaktyka

Zarówno skaling jak i piaskowanie zębów to ważne zabiegi profilaktyczne, którym poddajemy się w zabiegu dentysty. Higienistka dba o to, żeby w prawidłowy sposób przeprowadzić oczyszczanie, a następnie przekazać pacjentowi ważne wskazówki dotyczące domowej pielęgnacji. Zatem część edukacyjna jest tu równie ważna, a porusza takie aspekty, jak prawidłowa dieta czy technika szczotkowania oraz nitkowania. Zabiegi należy powtarzać raz na pół roku lub inaczej – zgodnie z zaleceniami stomatologa.