_ _ _

Królewska Stomatologia

ul. Królewska 7/11 lok.4 93-319 Łódź krolewskastomatologia@gmail.com

Chirurg szczękowy – jakie zabiegi wykonuje?

  Ścieżka
 • Home
 • Blog Chirurg szczękowy – jakie zabiegi wykonuje?

Chirurg szczękowy – jakie zabiegi wykonuje?

2023-04-04 admin Comments Off

Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje wiele zawodów. Są one ze sobą powiązane i różnią się poziomem szczegółowości, a także kompetencji. Czym jednak zajmuje się chirurg szczękowy i jakie dokładnie zabiegi wykonuje?

Podobnie, jak w przypadku większości zawodów medycznych, również i w stomatologii jest wiele specjalizacji, które pozwalają na bardziej szczegółowe zgłębienie problemu, a tym samym na precyzyjne podejście do leczenia. Podobnie, jak nie każdy lekarz będzie chirurgiem czy pediatrą, tak i nie każdy dentysta będzie wstanie zająć się ortodoncją czy ekstrakcją zębów.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Stomatologia to nie tylko dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem zębów – obszar zainteresowań oraz badań to cała jama ustna. Chirurg szczękowy przeprowadza zabiegi, które wymagają umiejętności w zakresie chirurgii stomatologicznej, a zatem są to:

 • ekstrakcje, czyli usuwanie zębów;
 • odsłanianie zębów;
 • usuwanie zmian w błonie śluzowej;
 • przygotowanie do leczenia protetycznego;
 • usuwanie torbieli twarzoczaszki;
 • chirurgia periodontologiczna;
 • hemisekcje;
 • implantoprotetyka stomatologiczna.

To najczęściej wykonywane zabiegi, choć warto pamiętać że chirurg szczękowy zajmuje się również leczeniem niektórych nowotworów, które osadzone są w jamie ustnej – zarówno łagodnych, jak i złośliwych.

Szeroka specjalizacja chirurga szczękowego

Pomimo, że chirurg szczękowy to dość wąska specjalizacja, obejmuje ona wiele zabiegów. Wspomniane wyżej należą do najczęściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. W obszarze zainteresowań i umiejętności chirurga szczękowego jest także chirurgia urazowa w obrębie czaszkowo-twarzowym. Specjalistów w tej dziedzinie można spotkać przede wszystkim w szpitalach, w których dokonuje się leczenia uszkodzonych tkanek miękkich oraz złamań i zwichnięć do których może dojść również w okolicach twarzy i jamy ustnej.

Coraz częściej chirurdzy szczękowi zajmuje się także medycyną estetyczną, która obejmuje także leczenie rekonstrukcyjne, w tym wad rozwojowych czy klasyczna korekta rysów twarzy.

Umiejętności, a także zakres wykonywanych zabiegów jest zatem naprawdę bardzo szeroki. Każdy z nich wymaga ogromnej wiedzy z różnych obszarów medycyny – nie tylko stomatologii czy chirurgii. Decydując się zatem na poszczególne zabiegi warto zapoznać się z opiniami, ale też i ze specyfikacją umiejętności danego chirurga – jak widać nawet i w tym zawodzie specjalizacja specjalizacji nierówna.